Zawóz

Zawóz to niewielka wieś w województwie podkarpackim, leżąca po południowo-zachodniej stronie Zalewu Solińskiego, 18 km od Polańczyka i 29 km od Soliny. Położenie nad Jeziorem Solińskim w otoczeniu pięknych wzgórz i rozległych łąk czyni ją wspaniałym miejscem na wypoczynek i spacer oraz zapewnia malownicze widoki i spektakularne wschody i zachody słońca. To obecnie jedna z najpopularniejszych miejscowości nad Jeziorem Solińskim.

Miejscowość została założona ok. roku 1498 przez Balów z Hoczwi. Pierwotnie była zamieszkana przez Rusinów, Polaków i nieliczne rodziny żydowskie. W okresie międzywojennym liczyła ok. 500 mieszkańców, a po wojnie wysiedlono ludność pochodzenia ukraińskiego. Wieś została wtedy wyburzona, a jej dolna część zalana przez wody jeziora. Obecnie Zawóz ma około 200 mieszkańców.

Główną atrakcją okolicznych miejscowości jest Jezioro Solińskie, utworzone w celu ochrony doliny Sanu przed powodziami. Dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa, istnieje również możliwość wybrania się w rejs czy skorzystania z wypożyczalni sprzętu wodnego.


Możliwość komentowania jest wyłączona.