Zaproszenie na chrzest „Lasumiły”

 

Bieszczady noclegi

 

Nadleśnictwo Baligród zaprasza na imprezę edukacyjną związaną z nadaniem imienia najgrubszej polskiej jodle i oficjalnym uruchomieniem ścieżki poznawczej do „Lasumiły”. Impreza o otwartym charakterze rozpocznie się w sobotę 28 czerwca o godzinie 10.00.

Organizatorzy oczekiwać będą na gości przy tematycznym witaczu w Jabłonkach (ok. 1 km za pomnikiem gen. K. Świerczewskiego, tuż przy drodze publicznej relacji Baligród – Cisna). W zależności od pogody planuje się: dojazd do parkingu (1 km) lub miejsca najbliższego „Lasumiły” (następny 1 km), wspólne przejście do drzewa (3 km lub 1 km w obie strony), odtworzenie obrzędu „chrztu drzewa”, zakopanie butelki z aktem chrztu i podpisami uczestników, koncert dla „Lasumiły”. Wskazane obuwie terenowe!

„Lasumiła” to jodła rosnąca w masywie Łopiennika w leśnictwie Jabłonki na terenie Nadleśnictwa Baligród. W drodze komisyjnych pomiarów w styczniu tego roku ustalono, że jest ona najgrubszym drzewem tego gatunku w Polsce. Ma aż 519 cm obwodu i 35 m w wysokości pnia. Poszukiwania najgrubszej jodły rozpoczęto po tym, jak rosnąca w Pszczelinach na terenie Nadleśnictwa Stuposiany „matka bieszczadzkiego lasu”, padła pod naporem silnego wiatru. Nadleśnictwo Baligród ogłosiło konkurs na imię dla najgrubszej jodły. „Lasumiła” to imię wybrane spośród 282 propozycji nadesłanych przez 167 osób z całego kraju. Wybrano propozycję nadesłaną przez Małgorzatę Niwę z Żarek koło Chrzanowa.


Możliwość komentowania jest wyłączona.