Urlop w Karkonoszach

Karkonosze z racji swojej wysokości, oraz prawie że alpejskiego charakteru rzeźby, kojarzone są przez wielu turystów i wczasowiczów jako odrębne od Sudetów pasmo górskie. Faktycznie są ich najwyższą częścią o zdecydowanie unikatowych cechach i walorach geologicznych, klimatycznych i przyrodniczych. Długość pasma wynosi 36 km, a licząc po grzbiecie – około 50 km. Szerokość dochodzi do 20 km, a licząc z pogórzem, w niektórych miejscach i więcej. Karkonosze słyną ponadto ze szczególnie atrakcyjnych uwarunkowań krajobrazowych i przyrodniczych. Długość pasma wynosi 36 km, a licząc po grzbiecie – około 50 km. Szerokość dochodzi do 20 km, a licząc z pogórzem, w niektórych miejscach i więcej. Karkonosze słyną ponadto ze szczególnie atrakcyjnych uwarunkowań krajobrazowych i przyrodniczych. Karkonosze noclegi to prawdziwy raj dla turysty.

Charakterystyczny szczyt Śnieżki góruje nad Kotliną Jeleniogórską i Kotliną Kamiennogórską. Widać go także czasem z odległego Wrocławia nawet wtedy, gdy nie widać reszty gór w Karkonoszach i w Górach Izerskich.

Na Karkonosze składa się główny i zarazem graniczny Śląski Grzbiet, ciągnący się od Przełęczy Szklarskiej (886 m n.p.m.), poprzez Szrenicę, obniżenie Przełęczy Karkonoskiej (1198 m n.p.m.), po Równię pod Śnieżką. Równolegle do niego leży Grzbiet Czeski podzielony na dwie części doliną Łaby w okolicach Szpindlerovego Młyna. Na ich styku wznosi się najwyższy szczyt Śnieżka i zaczyna w stronę wschodnią, do Przełęczy Sowiej (1164 m n.p.m.), Grzbiet Czarny. Drugie co do wysokości szczyty Karkonoszy wznoszą się nieopodal w Grzbiecie Czeskim – Studniczi hora (1554 m n.p.m.) oraz Luczni Hora (1543 m n.p.m.) Ponadto wyróżnia się jeszcze Grzbiet Kowarski (graniczny – leżący w Polsce na wschód od Sowiej Przełęczy do Przełęczy Kowarskiej), oraz Grzbiet Lasocki (graniczny, od Przełęczy Kowarskiej na południe), a także niedługi, ale z niezwykle atrakcyjną granią Kozi Grzbiet (Czechy). Po obu stron Karkonoszy znajdują się pogórza. W Polsce pogórze mieści się na terenie pomiędzy Piechowicami a Sosnówką, a dzieli je od Śląskiego Grzbietu uskok tektoniczny. W Czechach (gdzie granica jest rozmyta i umowna) leży wzdłuż gór – od Harachova, potem na wysokości Vrhlabi – po Mlade Buki.

Śląski Grzbiet, oraz polskie pogórze tworzy trzon granitowy wyniesiony podczas ruchów górotwórczych, a Grzbiet Czeski (i resztę) łupki krystaliczne, z których też zbudowane są polskie Góry Izerskie. Na styku grzbietów: Śląskiego i Czeskiego powstały bardzo twarde skały (hornflesy), z których zbudowany jest najwyższy szczyt Karkonoszy, a zarazem całych Sudetów – Śnieżka (1602 m n.p.m.). Jest ona też najwyższym szczytem całego Masywu Czeskiego.

Na kształt gór piętno swe wywarły w dużej mierze lodowce, pozostawiając po sobie cyrki, kotły i gołoborza (te także, choć dużo mniejsze w Górach Izerskich).


Możliwość komentowania jest wyłączona.