Toruń – miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim. Prawobrzeżna część miasta leży na Pomorzu, lewobrzeżna część położona jest na Kujawach. Duży ośrodek gospodarczy, kulturalny, naukowy oraz turystyczny.
Toruńskie atrakcje:
Obserwatorium Astronomiczne UMK
Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Obejmuje Katedrę Astronomii i Astrofizyki oraz Katedrę Radioastronomii.
Katedra Astronomii i Astrofizyki położona w malowniczym parku udostępnia do zwiedzania m.in. największy teleskop w Polsce, w pełni zmodernizowany – 90-cm zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera.
W Katedrze Radioastronomii zwiedza się m.in. dwa radioteleskopy: 15-m oraz największy w Polsce i naszej części Europy – radioteleskop 32-m.
Panorama nadwiślańska Torunia
Nadwiślański widok toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, oglądany z południowego brzegu Wisły należy do najpiękniejszych panoram miast. Zawsze był inspiracją dla malarzy, poetów i zachwycał flisaków spławiających tratwy Wisłą. Jest to jednocześnie najbardziej znany widok Torunia, którego urok podkreśla nocna iluminacja.
Toruńskie Pierniki
Najsłynniejsze pierniki na świecie, od niepamiętnych czasów znane jako toruńskie. Proste „katarzynki” lub figuralne, ozdobne wypieki są tradycją, dziedzictwem, symbolem Torunia i nieodzowną pamiątką z miasta. Fenomen pierników toruńskich to nie tylko ich smak, ale też figuralne formy. Bogato i pięknie zdobione drewniane formy piernikowe same w sobie są dziełem sztuki snycerskiej, stojącej niegdyś w Toruniu na wysokim poziomie artystycznym, co potwierdzają zachowane wzory eksponowane np. w muzeum w Ratuszu Staromiejskim czy na stałej wystawie Świat Toruńskiego Piernika.
Toruński gotyk na dotyk
W Polsce Toruń jest drugim po Krakowie, a na Północy pierwszym, największym, niepowtarzalnym i oryginalnym średniowiecznym zespołem architektonicznym (nie bez przyczyny nazywanym Krakowem Północy lub Małym Krakowem), zachowanym niemal w stanie nienaruszonym od czasów Kopernika, z największą liczbą zabytków klasy światowej i zabytków w ogóle, wśród których zespół gotyckiego budownictwa mieszczańskiego w postaci Ratusza Staromiejskiego, Dworu Bractwa św. Jerzego, kamienic, spichrzy, murów obronnych, baszt i bram oraz innych obiektów świeckich, jest oryginalny, niepowtarzalny i największy w Polsce