Posiady w Białej Izbie

Zapraszamy 23.09.2014r. o godz.19.00 do Białej Izby, gdzie odbędą się Posiady Góralskie „Wspomnienie o Jacku Nowakowskim w 10 rocznicę śmierci” Murzasichle noclegi zaprasza.

Jacek Nowakowski (Kielce, 1 lipca 1922 – Kraków, 24 sierpnia 2004)

Wszechstronny architekt zakopiański i ogólnopolski. Projektował obiekty architektury regionalnej i sportowej (stacje narciarskie w Szczyrku i Karpaczu), sanatoria w Rabce, Polanicy, Połczynie, Kudowie i Busku Zdroju. Wśród jego projektów były domy jednorodzinne i obiekty użyteczności publicznej.

W latach 1956-1960 kierownik filii Krakowskiego Biura Projektów Budownictwa Przemysłowego w Zakopanem, w latach 1960-1964 Główny Architekt Miasta Zakopanego. Odbył również praktykę w USA (1965 i 1968), współpracując m.in. przy projekcie dużego zespołu budynków mieszkalnych i usługowych dla osób w „jesieni życia”, realizowanego przez pracownię Jerzego Szeptyckiego w Los Angeles.

Do połowy lat siedemdziesiątych pracował w Balneoprojekcie w Zakopanem i Nowym Targu,  zaś w latach 1975 – 1985 pracował na kontrakcie za pośrednictwem  POLSERVIS-u w Libii, Nigerii i Syrii. Jego dziełem były domy jednorodzinne i handlowe,  prowadził nadzory inwestorskie nad realizacją szkół i dużych obiektów sportowych. W krajach arabskich podejmował takie wyzwania jak dom handlowy i hotel w starej części Aleppo w Syrii (projekt wstępny 1989 r.), a także zespół domków wypoczynkowych w stylu podhalańskim tzw. VIP Village w Badusz, w Iraku (koncepcja).

Lata 90. to liczne inwentaryzacje i adaptacje,  projektów wnętrz domów jednorodzinnych i zabytkowych: m. in. dwór w Proszewie (woj. siedleckie), w Boleniu (woj. małopolskie), inwentaryzacja i program wstępny renowacji  Domu Doktora (Kraszewskiego) przy ul. Witkiewicza 19, willa „Wichura” na Antałówce 35 w Zakopanem.

„Dusza człowiek”, szczery, szlachetny,  honorowy, z klasą. Wielkiego serca i zaangażowania w pracę zawodową, przyjaźnie i życie rodzinne. Niezwykle życzliwy i pomocny ludziom, podróżnik i sportowiec (narty, tenis). Zawodowo bardzo aktywny i wszechstronny – czynny do ostatnich chwil życia.


Możliwość komentowania jest wyłączona.