Bałtów

Bałtów noclegi – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim. Jest siedzibą gminy Bałtów.

Zapraszamy do noclegi Bałtów miejsca, gdzie 155 milionów lat temu szumiało ciepłe morze jurajskie, a w nim bujnie rozwijały się organizmy takie jak koralowce, ramienionogi, małże, ślimaki, jeżowce i amonity.

W niedalekiej odległości znajdował się ląd, na którym dominowały dinozaury. Odwiedzenie Parku to podróż w czasie przez kolejne epoki dziejów Ziemi, od kambru po dzień dzisiejszy. Największą atrakcję stanowi ponad 100 rekonstrukcji dinozaurów i innych wymarłych grup zwierząt. Na trasie zwiedzania znajdują się liczne tablice z opisami poszczególnych dinozaurów i epok geologicznych dzięki czemu zwiedzanie Parku staje się doskonałą lekcją geologii i dziejów życia na Ziemi – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Najmłodsi na koniec pobytu mogą zajrzeć na plac zabaw, gdzie wśród różnych atrakcji czeka na nich m.in. odkopywanie szkieletu kilkunastometrowego tyranozaura i warsztaty geologiczno-plastyczne.

Na wszystkich czekają dobrze zaopatrzone punkty gastronomiczne i sprzedaży pamiątek.

W Muzeum Jurajskim znajduje się ponad 300 skamieniałości z kraju i ze świata. W gablotach możemy oglądać m.in. tropy dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, fragmenty kości i zęby dinozaurów z Maroka i pozostałości wielu innych wymarłych organizmów, które kiedyś zamieszkiwały nasza planetę. Wizyta w Muzeum to doskonała lekcja o mieszkańcach mórz jurajskich – pełzających po dnie ślimakach i małżach, ryjących w mule jeżowcach, pływających w toni morskiej amonitach i belemnitach, przytwierdzonych do dna kolonijnych koralowcach.

Rzeka Kamienna położona obok noclegi w Bałtowie tworzy malowniczy przełom. Jurajskie wapienne skałki po obu stronach doliny, różnorodna nadrzeczna roślinność, zwierzęta i ptaki, panorama Bałtowskiej wsi i zabytkowy kościół – to wszystko można oglądać płynąc meandrami Kamiennej.

Trasa spływu swój początek ma u stóp położonego na wzgórzu pałacu książąt Druckich-Lubeckich. Z przystani „Gierczakówka” wyruszamy dwunastoosobową tratwą w trwający ponad godzinę spływ. Towarzyszyć nam będzie dwóch flisaków, którzy chętnie opowiedzą jedną z Bałtowskich legend lub zagrają na akordeonie. Przy odrobinie fortuny na trasie można spotkać bobra lub obejrzeć ślady jego działalności. W urwistych brzegach gniazdują zimorodki, a w pobliskich oczkach wodnych kaczki – krzyżówka i cyranka. Gdyby nie udało nam się wypatrzyć żadnego ptaka, to w słoneczny dzień naszej tratwie na pewno będą towarzyszyć ważki i motyle.

Spływ kończy się na przystani „Przy Młynie”, skąd już parę kroków do Bałtowskiego Parku Jurajskiego.

Jeszcze kilkanaście lat temu Bałtów był jedną z wielu miejscowości, które niczym się nie szczyciły. Dziś jest słynny w kraju i za granicą ze swojego Parku Jurajskiego, który cały czas rozwija się i zmienia. Park znajduje się pod okiem naukowców paleontologów i wszelkie nowe odkrycia w tej dziedzinie skutkują zmianą figur dinozaurów, czy też miejsc ich ekspozycji. To zatem nie tylko „Disneyland”, ale również miejsce odwzorowania rzetelnej, naukowej wiedzy o olbrzymich gadach, dominujących na Ziemi w okresie jury i kredy.

Małe Ciche noclegi, Olecko domki, Lądek Zdrój noclegi, Pieniny noclegi agroturystyka, noclegi kętrzyn

Możliwość komentowania jest wyłączona.