Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska zaprasza na wystawę którą patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Zamościa Marcin Zamoyski.
Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów
Barbary Towpik-Roszkiewicz-córki artysty. Będzie je można oglądać do 28 czerwca.
Zamojska wystawa przygotowana w 80 rocznicę urodzin Janusza Towpika przypomina całokształt jego artystycznej działalności. Ta wielowątkowa, przebogata spuścizna powstała w ciągu zaledwie dwudziestu lat intensywnej pracy twórczej, wśród której bez wątpienia najważniejszą było ilustratorstwo. I to właśnie na tym polu jego talent objawił się najpełniej.. Nie przez przypadek więc obecna prezentacja znalazła swoje miejsce w galerii specjalizującej się w propagowaniu tej właśnie dziedziny sztuki jaką jest ilustracja artystyczna. Zamość noclegi zaprasza.
JANUSZ TOWPIK (1934-1981) – artysta plastyk, ilustrator książek i atlasów przyrodniczych, animalista Janusz Towpik urodził się 18 lipca 1934 roku w Cieszynie, całe życie był jednak związany z Warszawą. W 1959 r. uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Malarstwo studiował jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Michała Byliny. W 1962 r. na podstawie złożonych prac został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od tego roku też przez blisko 15 lat był asystentem, a następnie wykładowcą w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 70-tych współpracował z warszawskim Ogrodem Zoologicznym, gdzie stworzył archiwum ikonograficzne, a także prowadził koło plastyczne dla dzieci, jedno z pierwszych tego typu w Europie. Od początku lat 60-tych ilustrował książki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze, ale przede wszystkim był autorem ilustracji do około 30 książek dla dzieci i młodzieży oraz kilkunastu bajek na diaskop. Współpracował z takimi czasopismami jak „Łowca Polski”, „Płomyk” czy „Przyroda Polska”. Projektował także małe formy graficzne, m.in. znaczki pocztowe, pocztówki, exlibrisy, logotypy czy etykiety zapałczane. Był autorem niezliczonej ilości szkiców i rysunków, dla których nieustającym źródłem inspiracji była polska przyroda. Był znawcą i miłośnikiem koni. Brał udział w licznych konkursach i wystawach. Jego ostatnimi pracami był cykl nagrodzonych projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o podobne motywy seria intarsji.